Grossglockner: najwyższy szczyt w Austrii

Wspinaczkę na najwyższą i najsłynniejszą górę Austrii zaplanowaliśmy na połowę lipca. Wycieczkę rozpoczęliśmy około 5:30 z parkingu w pobliżu Franz Josefs Höhe. Najpierw z rozczarowaniem schodziliśmy w kierunku lodowca - podczas zejścia tablice informowały nas, jak daleko sięgał lodowiec w poszczególnych latach. Lodowiec zaczął się gwałtownie zmniejszać dopiero w ciągu ostatnich 20 lat. Z doliny zaczęliśmy wspinać się do schroniska Erzherzog Johann Hütte (3.282 m). Po krótkim odpoczynku w schronisku wspinaliśmy się przez Kl. Glockner (3.770 m) na szczyt.

Popularnym i często wybieranym punktem wyjścia dla tej wycieczki jest parking przy schronisku Lucknerhaus (1.918 m). Stamtąd trasa prowadzi przez Studlhütte (2.802 m), a następnie tzw. "normalną trasą" do lodowca Kodnitzkees i do schroniska Erzherzog Johann Hütte.

Inne (może dla kogoś ważne) informacje:

  • Na szczyt ze schroniska Erzherzog Johann Hütte wchodzi wiele turystów, na kilku odcinkach trzeba czekać. Przewodnicy nie są zbyt tolerancyjni wobec turystów i często się przepychają. (Jeden z nich całkowicie zlikwidował nasze zabezpieczenie...)
  • Strona internetowa z informacjami o schroniskach górskich: https://www.komoot.com/de-de/guide/225346/huetten-rund-um-kals-am-grossglockner 

Ciekawostka: Grossglockner jest częścią największego austriackiego parku narodowego Wysokie Taury, który obejmuje ponad 1.800 km². Ten park jest domem dla wielu rzadkich gatunków fauny i flory, w tym orłów przednich, koziorożców alpejskich i świstaków. Ponadto Grossglockner jest znany z drogi Grossglockner Hochalpenstrasse, jednej z najwyżej położonych asfaltowych dróg w Europie, która oferuje zapierające dech w piersiach widoki na alpejskie szczyty.